Eclips ile Windows ya da Mac üzerinde Android için programlama yaparken, illa ki yazdığınız programları bir Android Emülatör ile denemek isteyeceksinizdir.

Ancak tam bu esnada Android’in çok yavaş olduğunu farketmiş olursunuz.

Öyle ki, Run tuşuna bastığınızda yazdığınız programın Emülatör üzerinde görünür hale gelmesi neredeyse 15 dakika sonra mümkün olabilmektedir.

Aslında problemin ana sebebi, yani emülatörün bu kadar bekliyor olmasının tek nedeni onun bir ARM işlemcisi kullanmasından kaynaklanıyor. Evet ARM işlemcisi, bir Intel işlemci kadar hızlı değildir çünkü o zaten küçük işlemler için üretilmiştir.

İşlemci konusundan önce, Emülatör’ün, grafik işlemlerini kendi grafik işlemcisine değil de kullanmış olduğunuz bilgisayarın işlemcisine yaptırmasını söyleyebilirsiniz. Bu birazcık hız kazandırır Emülatöre. Emülatörü ayarlarken Use Host GPU seçeneğini seçebilirsiniz.

Şimdi de Android SDK Manager’ı kullanarak INTEL x86 Atom System Image programını kurun.

Biraz daha hız kazanmış oldunuz ancak hala yeterli değil.

Şimdi ise Intel x86 Emulator Accelerator’ü (HAXM) kuralım.
Çok daha hızlı bir emülatöre sahip olmamızı da aslen bu program sağlayacak. Bunu yükleyerek emülatörü ARM işlemci ile değil INTEL işlemci ile çalıştırabileceğiz.

Yine Android SDK Manager‘ı kullanarak HAXM‘ı yükleyin.

Android’i kapatıp açtıktan sonra emülatör’ün Intel üzerinde çalıştığını ve açılışının en fazla 15 SANİYE olduğunu görmelisiniz.

Diğer taraftan bu işlemi Intel işlemcili Mac üzerinde deniyorsanız ve işletim sisteminizin versiyonu 10.9 ise bir problem var.
Yukarıdaki işlemleri yapınca, Emülatörü her açtığınızda (start ettiğinizde) bilgisayarınız kilitleniyor ve tek yol açma-kapa tuşu oluyorsa HAXM‘ün HOTFIX‘ini de yüklemelisiniz.

HAXM Hotfix için : http://software.intel.com/en-us/articles/intel-hardware-accelerated-execution-manager-end-user-license-agreement-macos-hotfix