Farketmiş olduğunuz üzere Adobe Dreamweaver CC versiyonunda eskiden Window menüsünde bulunan DatabasesBindingsServer Behaviors gibi seçenekler artık bulunmuyor.
Kısacası bu özellikler CC versiyonunda kaldırıldı ve yakın gelecekte de yok edilecek.

Kanaatimizce Dreamweaver, PHP, MYSQL üçlüsünü yoğun olarak kullanan programcıların işlerini oldukça kolaylaştıran bu panellerin kaldırılıyor olması bir çok programcıyı zorlayacak.

Adobe’nin bu panelleri yok etmiş olması, yerine başka birşeyler koyacağı anlamına gelebilir.
Ama yine de yerine başka bir şey koymadan, direkt olarak kaldırmış olması iyi değil.

Bu panelleri yeniden aktif hale getirmek için MACOS üzerinde Applications\Adobe Dreamweaver CC\Configuration\DisabledFeatures\ klasörüne,

WINDOWS üzerinde ise C:\Program Files (x86)\Adobe\Adobe Dreamwever CC\Configuration\DisabledFeatures\ klasörüne gidin.

Bu klasörde bulunan Deprecated_ServerBehaviorsPanel_Support.zxp isimli eklentiyi çift tıklayın.
ZXP uzantılı dosyalar Adobe’nin extension dosyalarıdır ve otomatik olarak Adobe Extension Manager içerisinde açılacak ve kurulmaya başlayacaktır.

1-2 dakika Kurulum işleminin bitmesini bekleyin, DreamWeaver’ı kapatın ve bir daha açmayın. Açın açın.
Açınca göreceksiniz ki Window menüsünde DatabasesBindingsServer Behaviors menüleri yeniden aktif hale gelmiş ve çalışıyor.

Diğer taraftan ikinci bir yol olarak; bu işlemi Adobe Extension Manager içerisindeyken, önce Adobe Exchange eklentisini kurup, sonra da Adobe Exchange programını kullanarak Adobe’un mağazasından Server Behavior & Database isimli eklentiyi kurarak ta aktif edebilirsiniz.

Haydi hayırlı olsun.

Bu arada paneller geri geldiği halde “Record Insertion Form Wizard” özelliğinin tamamen kaldırılmış olması ise ayrı bir facia.